Lužnická cyklotrasa I.

DÉLKA: 70 km
START: České Velenice
CÍL: Veselí nad Lužnicí

Začátek cyklotrasy se nachází přímo před vlakovým nádražím v Českých Velenicích. Nádraží slouží jako brána do Rakouska a dříve zde pravidelně projížděl známý dálkový vlak Vindobona z Berlína do Vídně. Než se vydáte na dalekou cestu podél Lužnice, navštivte také samotné město a sousední rakouské město Gmünd, které se nachází na druhém břehu Lužnice. Řeka zde tvoří státní hranici. Samotná Lužnice teče místy v panenské přírodě, proto cyklotrasa nevede přímo podél řeky, ale v její blízkosti. Přesto se vám naskytne pohled na krásy Třeboňské pánve a jihočeské krajiny, která je součástí CHKO Třeboňsko. Třeboňsko je rájem rybníků a mnoha technických děl. Pokud sjedete z cesty a jste ochotni ujet pár kilometrů navíc, můžete navštívit také město Třeboň, místní zámek, Schwarzenberskou hrobku, historické centrum a místní pivovar. Kdo rád relaxuje, uvítá wellness centrum a plavecký bazén s mírně slanou vodou. Za Třeboní se napojíte na oficiální cyklotrasu a kolem soustavy rybníků dojedete až do Veselí nad Lužnicí.

MAPA


DÉLKA: 70 km

START: České Velenice

České Velenice leží na železniční trati z Českých Budějovic do Vídně a jsou také konečnou stanicí pro vlaky od Veselí nad Lužnicí. Do všech směrů jezdí vlaky každé dvě hodiny s možností přepravy jízdního kola. České Budějovice a Veselí nad Lužnicí jsou významné železniční uzle v jihočeském kraji, ve kterých lze využít vlaky z Plzně, Brna a Prahy.

TRASA:

Cyklotrasa začíná u vlakového nádraží v Českých Velenicích. Je trasována po cyklostezkách a méně frekventovaných silnicích, na kterých nepotkáte žádná převýšení, čímž je cyklotrasa vhodná i pro začátečníky a rodiny s dětmi.

CÍL: Veselí nad Lužnicí

Z Veselí nad Lužnicí lze využít vlaky ve směru Praha, Plzeň a Brno, nebo pokračovat dále podél Lužnice do husitského města Tábor a přes Bechyni až k soutoku Lužnice s Vltavou.