DÉLKA: 13 km
START: Neznašov
CÍL: Jehnědno

Vlivem nadměrných letních teplot se pravidelně odhaluje Orlické jezero, které po dlouhá léta pod vodou skrývalo mnoho svých tajemství. Trasa začíná nedaleko Týna nad Vltavou v Neznašově. Z návsi se vydejte do údolí Vltavy k přehradě Kořensko. Jelikož zde není k dispozici žádná turistická značka či jiné značení, využijte naučnou stezku Za neznašovským kohoutem, popřípadě se optejte na směr místních obyvatel. Pomoci může také hledání místního kostela se hřbitovem.

Po stopách historického řečiště Vltavy.

Od přehrady vede trasa vypuštěným korytem Vltavy podél bývalého koryta, které zde bylávalo před vznikem Orlické přehrady. Údolí Vltavy sloužilo před 2. sv. válkou jako Vltavská obranná linie. Ze soustavy vojenských řopíků jsou mezi obcemi Pašovice a Hladná zachovány dva řopíky, dnes už zalité betonem. V Hladné jsou k vidění také zachovalé náplavky a mostní pilíře z nedostavěného mostu. Podél koryta je několik zatopených vesnic, ve kterých jsou dodnes k vidění základy některých budov. Největším údivem je zachovalý jez bývalého mlýna a elektrárny Nový Mlýn.

U jezu začíná strmější část koryta Vltavy. Do těchto míst už zasahuje zdrž Orlické přehrady i v relativně vypuštěném stavu. Zvýšený nános sedimentů velice zhoršuje schůdnost a u tábořiště ATOS končí průchodnost koryta. Vltava je v těchto částech obklopená skálou a zvýšená hladina neumožňuje průchod suchou nohou. Přes tábořiště se lze vydat do vesnice Jehnědno a pokračovat zpět autobusem nebo dojít až na vlakové nádraží do Záhoří (10 km) ležící na trati Tábor – Milevsko – Písek.

NÁROČNOST:

Vhodné pro rodiny s dětmi.

TERÉN:

V závislosti na délce období nadměrných teplot se zde může vyskytovat různé množství zadržené vody a jiná schůdnost říčního koryta. Doporučujeme pevnou uzavřenou obuv.

TRASA:

Neznašov - (po zelené) - Kořensko - (korytem Vltavy) - Pašovice - Hladná - Kemp Atos - (po místní komunikaci) - Jehnědno

JAK SE DOSTAT NA TRASU:

Autobusem z Týna nad Vltavou nebo z Albrechtic nad Vltavou - zastávka Neznašov.

 

PŘEHRADA KOŘENSKO
ŘOPÍK PAŠOVICE
HLADNÁ
  • Řopík
  • Náplavka
  • Bývalé mostní pilíře
JEZ S RETARDÉROVOU PROPUSTÍ
ÚDOLÍ VLTAVY