Trať 192: Číčenice – Týn nad Vltavou

 

DÉLKA: 21 km
START: Číčenice
CÍL: Týn nad Vltavou

“Všichni jednou odjedeme vlakem, který se zpátky nikdy nevrací” – i tak by se dalo nazvat zrušení osobní železniční dopravy na trati z Číčenic do Týna nad Vltavou. Motto je zobrazené na slunečních hodinách v zastávce Chvalešovice, které zaujaly ne jednoho cestujícího. Železniční trať spojovala významný železniční uzel Číčenice a město Týn nad Vltavou. Jedná se o jednokolejnou regionální neelektrifikovanou trať s maximální rychlostí 60 km/hod a s délkou 21 km. Provoz na trati byl zahájen 23. října 1898. Při výstavbě jaderné elektrárny Temelín prošla stavební úpravou, která zahrnovala výstavbu přeložky Číčenice – Újezdec u Číčenic a výstavbu vlečky ze stanice Temelín do areálu elektrárny.

Náhradní autobusová doprava ale přesto umožňuje z významného železničního uzlu v Číčenicích navštívit doposud turisty neobjevené Vltavotýnsko. Největší dominantou jsou chladící věže jaderné elektrárny Temelín. Z Temelína lze pěší chůzí dojít až k jaderné elektrárně. V renesančním hrádečku Vysoký hrádek je umístěno informační centrum elektrárny, kde je možné načerpat informace o samotné elektrárně, principu štěpení jádra a výroby elektrické energie. Pokud se z Temelína vydáte opačným směrem, z rozhledny Vysoký Kamýk lze spatřit pohled na celé Vltavotýnsko s dominantními chladícími věžemi. Rozhledna je otevřena dle otevírací doby zobrazené na www.vsemyslice.eu.

V nedalekém Týně nad Vltavou navštivte jedno ze dvou otáčivých hledišť v ČR. Nachází se na místě bývalého týnského hradu a v letní sezóně zde hrají pravidelně místní ochotníci. Na zámku můžete navštívit expozici vltavínů, vorařství, loutkářství a nezapomeňte také na zachované podzemní chodby, které jsou přístupné přímo z průchodu do zámeckého parku. Dominantou města je kostel sv. Jakuba s historickým železným mostem. Most stojí na místě bývalého dřevěného mostu, který byl dlouhá léta jedinou spojnicí obou břehů mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Centrum města a okolní budovy patří do městské památkové zóny. Nachází se zde kostel sv. Jakuba, radnice, Stará pošta, zámek a ve středu náměstí kašna. Výhled na město nabízí nejmenší rozhledna v České republice. Několik kroků pod rozhlednou je Přírodovědné muzeum Semenec. Z přístaviště pod kostelem lze absolvovat plavbu k zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Město se také proslavilo filmem Kameňák.

V Pořežanech je muzeum historických vozidel, v Netěchovicích zemědělské muzeum. Milovníci pěších tůr využijí turistickou trasu podél Lužnice, Židovou strouhou nebo malou procházku k soutoku Vltavy a Lužnice. Cykloturisti mohu využít cyklotrasu podél Vltavy nebo Lužnice.  Současně se splavněním Vltavy z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou a dále na zámek Orlík vznikla nová turistické oblast Vltava Resort, která nabízí návštěvníkům turistickou Vltava Card plnou výhod.

Od samého počátku sloužila trať osobní i nákladní dopravě. Přeprava cestujících byla zajištěna motorovým vozem řady 810, který byl vybaven jízdenkovým automatem. Na celé trase byly zrušeny pokladny a byl zaveden specifický způsob odbavení. Prodej jízdenek byl zajišťován strojvedoucím ve stanici či zastávce, popřípadě z jízdenkového automatu. V posledních letech se na trati objevoval i modernizovaný motorový vůz řady 810 s úspornějším motorem a pohodlnějšími sedadli v uspořádání 2+3. Ve vlaku šlo přepravovat až 2 kola, popřípadě kočárek. Z důvodu absence nízkopodlažní části nebylo možné přepravovat cestující na invalidním vozíku. V Číčenicích byly zajištěny přípoje na vlaky ve směru Prachatice - Volary, Strakonice - Plzeň, Písek - Příbram - Praha, České Budějovice - Jihlava - Brno. Bohužel rozmach individuální automobilové dopravy, delší vzdálenost stanic a zastávek od vesnic a obcí, horší kultura cestování, zvýšená spádovost do Českých Budějovic a přímé autobusové spojení zapříčinily výrazný pokles cestujících. Velkou vinu nese i absence propagace železniční dopravy - propagace výhodných jízdenek, turistických atrakcí dosažitelných vlakem. Z důvodu malé vytíženosti osobních vlaků vyjel v sobotu 14. prosince 2013 poslední osobní vlak. Jihočeský organizátor veřejné dopravy JIKORD se rozhodl dále osobní vlaky neobjednávat a nahradit je autobusovou dopravou, přičemž zachovat přípoje ve stanici Číčenice. Proti tomuto rozhodnutí protestovalo mnoho občanů Týna nad Vltavou, z velké části převážně lidé, kteří vlakem nikdy nejezdili. Provoz autobusových spojů bohužel dokázal, že zájem o cestování směr Číčenice/Týn nad Vltavou je opravdu velmi malý a stěží se naplnil i nasazovaný mikrobus. V případě velkého zpoždění přípojných vlaků není zajištěn přestup na autobus směr Týn nad Vltavou ani u posledního spoje. Zhoršilo se cestování s kolem a nově vznklé turistické oblasti Vltavotýnsko a Vltava Resort přišly o potenciál turistů využívající výhodné víkendové turistické jízdenky. V současnosti jsou provozovány každoroční nostalgické jízdy motorovou jednotkou řady 814 RegioNova organizované místními nadšenci. Naději na obnovu osobní dopravy mohou přinést nově vzniklé turistické oblasti zavedením víkendových spojů, přímé spoje směr České Budějovice a obslužnost nádraží v Týně nad Vltavou městskou autobusovou dopravou se vzdálenějšími oblastmi města.

Nákladní doprava v současnosti není využívána tak hojně jako dříve. Ze Záboří u Číčenic se přestaly vozit cihly z cihelny Číčenice. Z Temelína se vozí kovošrot a dříví, po vlečce do areálu jaderné elektrárny se dříve přepravovalo i palivo. Změnou dodavatele paliva došlo i ke změně dopravy ze železnice na silnici. V současnosti vlečku využívají lokomotivní vlaky do areálu elektrárny. Do Týna nad Vltavou se vozí uhlí do místních skladů. Cihly z místní cihelny se už několik let vozí po silnici.