Vltava III.

 

DÉLKA: 38 km
START: Vyšší Brod
CÍL: Český Krumlov

Vodáky nejoblíbenější úsek. Vltava teče v celém úseku v údolí a nabízí překrásné přírodní scenérie. Atraktivitu celé plavbě dodávají sjízdné jezy, které sloužily dlouhá léta pro plavbu vorů, a turistické zajímavosti podél řeky jako je například klášter ve Vyšším Brodě, hrad Rožmberk, hrad a zámek Český Krumlov, které jsou na seznamu UNESCO, a grafitové doly. Třešničkou na dortu je samotná plavba Českým Krumlovem.

MAPA


DÉLKA: 38 km

START: Vyšší Brod

Do Vyššího Brodu je nejvhodnější využít vlaky Českých drah z Českých Budějovic s přestupem v Rybníku.

TRASA:

Vltava patří mezi nejnavštěvovanější řeky v České republice a úsek Vyšší Brod - Český Krumlov mezi nejnavštěvovanější úseky Vltavy. Přehrada Lipno zajišťuje alespoň minimální povolený průtok v řece, čímž je Vltava v této části splavná po celou plavební sezónu. Na trase se nachází 9 jezů, přičemž všechny jsou sjízdné. Trasa je vhodná i pro začátečníky, proud řeky zde dosahuje klasifikace WW I. Celý úsek se dá sjet za cca 9 hodin, při pádlování za cca 5 hodin.

CÍL: Český Krumlov

Z Českého Krumlova můžete pokračovat po řece až do Boršova nad Vltavou, kde končí většina vodáků. Pokud se rozhodnete déle po řece nepokračovat, můžete využít vlaky nebo autobusy do Českých Budějovic.

INFORMACE:

Na celém úseku se nachází mnoho půjčoven. Lze si vybrat mezi kánoí, kajakem nebo raftem. Přenocování je možné v kempech, kterých je po trase požehnaně. Jelikož je řeka v této části velice frekventovaná, dbejte zvýšené pozornosti a buďte ohleduplní. Mezi vodáky se také nacházejí skupinky, kteří se na lodi pouze opíjejí a nechávají se volně unášet proudem. Na řece také kotví s pramicí prodejci s nápoji a alkoholem. Nezapomeňte, že jízda na plavidle pod vlivem alkoholu je trestná a můžete přijít o řidičský průkaz.