Vltavská cyklotrasa I.

 

DÉLKA: 56 km (Teplá Vltava)
START: Pramen Vltavy
CÍL: Nová Pec
DÉLKA: 20 km (Studená Vltava)
START: Nové Údolí
CÍL: Nová Pec

Začátek vltavské cyklotrasy Vám nabídne mnoho přírodních zajímavostí. Překrásnou Šumavu, pramen Vltavy, rašeliniště a samozřejmě samotnou řeku Vltavu. Od začátku můžete sledovat vznik nejdelší české řeky. Protože se řeka v dobách dávných hojně využívala, lze spatřit i dochované stavby kolem Vltavy a dnes turisticky významné obce. Například nejvýše položenou obec v České republice, pozůstatky bývalé železné opony, nejkratší mezinárodní železnici na světě, muzeum pošumavských jižních drah, sruby, objekty používané ke splavování šumavského dřeva po Vltavě a mnoho dalšího.

MAPAPramen Vltavy - Nová Pec

DÉLKA: 56 km

START: Pramen Vltavy u Kvildy

K prameni Teplé Vltavy se lze dostat z Kvildy nebo z Modravy. Do Kvildy vypravuje Národní park Šumava ve spolupráci s ČSAD autobusy Plzeň zelené cyklobusy ze Sušice, která je napojena na železniční síť ČR. Místo využití cyklobusu můžete jet 35 km na kole, popřípadě využít bližší nádraží ve Vimperku (21 km).

TRASA:

Z Kvildy vede stará asfaltová cesta určena pouze pro cyklisty a chodce k prameni Vltavy. Vypravíte-li se z Modravy, místy pojedete po šotolině. Od pramene Teplé Vltavy je cesta až do Nové Pece buď z kopce, a nebo po rovině. Na celé trase pojedete dvakrát do krátkého kopce. Celá cesta je asfaltová, mimo 500 m polní cestu přes Studenou Vltavu v Černým Kříži. Celá trasa je přesto vhodná i pro silniční kola. Z Kvildy až do Lenory vede trasa po silnici II. třídy v těsné blízkosti Vltavy, je zde každopádně velmi malý provoz.

Nové Údolí - Nová Pec

DÉLKA: 20 km

START: Nové Údolí

Do Nového Údolí lze pohodlně dojet vlakem z Číčenic, z Českých Budějovic a s přestupem ve Volarech také ze Strakonic. Vlaky sem jezdí z každého směru každé dvě hodiny a jsou nasazovány soupravy vhodné i pro přepravu jízdních kol.

TRASA:

Z Nového Údolí vede podél Studené Vltavy a podél železniční tratě asfaltová cesta, která je přístupná pro cyklisty, chodce a lesní techniku, v některých úsecích, převážně v obcích, také pro osobní automobily. Provoz skoro žádný. Celá trasa, až na několik malých převýšení, vede stále po rovině. Vhodné i pro silniční kola a in-line.

 
 

CÍL: Nová Pec

Z Nové Pece můžete využít vlaky směr České Budějovice, Volary a s přestupem ve Volarech také směr Strakonice a Číčenice. Vlaky jezdí každé dvě hodiny a jsou nasazovány soupravy vhodné i pro přepravu jízdních kol.