Vltavská cyklotrasa II.

 

DÉLKA: 50 km
START: Nová Pec
CÍL: Vyšší Brod

Trasa z Nové Pece do Vyššího Brodu je další částí Vltavské cyklotrasy. Trasa Vás zavede ke Schwarzenberskému kanálu, který patří mezi nejvýznamnější technické památky v České republice. Podél kanálu dojedete až k zaniklé obci Zvonková, kde dnes stojí pouze opravený kostel se hřbitovem a fara, ve které je umístěno muzeum zaniklé obce. V Lipně nad Vltavou je dnes významné rekreační středisko. Je zde vybudovaná bobová dráha, přístav a velice oblíbenou atrakcí je stezka v korunách stromů. Navštívit můžete také informační centrum na přehradě Lipno, kde se dozvíte jak složité bylo postavit přehradu, popřípadě se můžete nechat vyvézt lanovkou na kopec Kramolín a pokochat se krásným výhledem na Lipenské jezero a okolní krajinu. Za obcí Loučovice se nachází Čertova stěna s Čertovými proudy, které zanikly s výstavbou přehrady. Vltava je v této části úseku odváděna přes turbínu vodní elektrárny odpadním kanálem a vytéká až před Vyšším Brodem. V původním kaňonovitém korytě Vltavy vzniklo kamenité moře, ve kterém teče pouze zákonem daný minimální průtok vody. Ve Vyšším Brodě vás uchvátí místní cisterciácký klášter.

MAPA


DÉLKA: cca 50 km

START: Nová Pec

Do Nové Pece můžete využít vlaky z Českých Budějovic, z Volar, nebo s přestupem ve Volarech také ze Strakonic a Číčenic. Vlaky jezdí každé dvě hodiny a jsou nasazovány soupravy vhodné i pro přepravu jízdních kol.

TRASA:

Z Nové Pece vede cyklotrasa do středně mírného kopce až ke Schwarzenberskému kanálu. Podél kanálu dojedete až k zaniklé obci Zvonková. Dále se snaží cyklotrasa kopírovat břehy lipenského jezera. Přes Kyselov dojedete po okresní silnici do Frýdavy a přívozem přes jezero do Frymburka, odtud už vede cyklostezka podél lipenského jezera až k přehradě Lipno. Za Loučovicemi je úzká sypaná cesta podél železniční tratě až do Vyššího Brodu.

CÍL: Vyšší Brod

Jako cíl můžete zvolit Lipno nad Vltavou, nebo Vyšší Brod. Pokud se nerozhodnete pokračovat dále, můžete využít vlak z Lipna nad Vltavou do Rybníka a dále s přestupem do Českých Budějovic. Dbejte velký pozor při použití dálkových vlaků z Rybníka do Českých Budějovic. Je zde povinná rezervace pro jízdní kolo, kterou lze zakoupit v Lipně nad Vltavou, ve Vyšším Brodě a v případě dostatečného času na přestup i v Rybníku.