Vltavská cyklotrasa IV.

 

DÉLKA: 88 km
START: České Budějovice
CÍL: Orlík nad Vltavou

Prohlídli-li jste si České Budějovice, vzápětí vás čeká jeden z nejkrásnějších zámků v České republice-Hluboká nad Vltavou, která patří mezi velké dominanty jihočeského kraje. Kdo má rád přírodu, může navštívit ZOO a lovecký zámeček Ohrada. Nově vybudovaná cyklostezka z Hluboké vás povede překrásným údolím Vltavy kolem zříceniny Karlův hrádek až do vorařské obce Purkarec, kde lze navštívit minimuzeum vorařství. Nad Purkarcem se tyčí chladící věže Jaderné elektrárny Temelín, v renesančním hrádečku Vysoký hrádek je umístěno informační centrum elektrárny, kde je možné načerpat informace o samotné elektrárně, principu štěpení jádra a výroby elektrické energie. V nedalekém Týně nad Vltavou navštivte jedno ze dvou otáčivých hledišť v ČR, kde hrají v letní sezóně místní ochotníci. Na zámku můžete navštívit expozici vltavínů, vorařství, loutkařství a nezapomeňte také na zachované podzemní chodby, které jsou přístupné přímo z průchodu do zámeckého parku. Město se také proslavilo filmem Kameňák. Současně se splavňěním Vltavy z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou a dále na zámek Orlík vznikla nová turistické oblast Vltava Resort, která nabízí návštěvníkům turistickou Vltava Card plnou výhod.

Nedaleko Týna nad Vltavou stojí rozhledna Vysoký Kamýk s výhledem na velkou část jížních Čech a Šumavu. V Albrechticích nad Vltavou navštivte unikátní hřbitov, na hřbitovní zdi jsou freskované obrazy z 19. století. Zůstaneme-li u historie, nezapomeňte také navštívit hrad Zvíkov na soutoku Otavy a Vltavy a zámek Orlík vlastněný Schwarzenbergy. Jelikož teče Vltava ve skalnatém údolí, překrásný výhled na ni se vám naskytne z Podolského mostu, Zvíkovského mostu nebo ze Žďákovského mostu, jenž je nejdelším obloukovým mostem s horní mostovkou.

MAPA


DÉLKA: 88 km

START: České Budějovice

České Budějovice jsou krajským městem. Město je napojeno na železniční síť ČR a lze sem využít vlaky ze směru od Brna, Jihlavy, Prahy, Vídně, Lince, Plzně a vlaky ze Šumavy. Město je také obsluhováno dálkovými autobusy.

TRASA:

Z Českých Budějovic pojedete po krásné, dosti frekventované, cyklostezce. Od Hluboké nad Vltavou až do Purkarce vás čeká cyklostezka se střídavým převýšením překrásnou krajinou kolem Vltavy. V Purkarci se napojíte na silnici III. třídy s velmi malým provozem a v Litoradlicích opět na asfaltovou cyklostezku, která vás dovede až k hrázi Hněvkovické přehrady. Odtud bez převýšení opět po silnici a po několika kilometrech opět po cyklostezce až do Týna nad Vltavou. Z Týna nad Vltavou už vede cyklotrasa po silnicích II. a III. třídy, převážně s mírným provozem a občasným převýšením. Celý úsek je vhodný i pro silniční kola a v určitých částech je možné jízdu kombinovat i s plavbou po Vltavě.

CÍL: Orlík nad Vltavou

Z Orlíka nad Vltavou lze využít cyklobusy směr Písek, Týn nad Vltavou a České Budějovice. V Písku a v Českých Budějovicích lze přestoupit na vlaky Českých drah a pokračovat do celé ČR.