DÉLKA: 19 km
START: Hřensko
CÍL: Hřensko

Oblíbená okružní turistická trasa v Česko-saském Švýcarsku. Turistickou túru lze začít v malebné vesničce Hřensko sídlící hned u Labe, popřípadě na druhém břehu s využitím přívozu Schöna – Hřensko. Červená turistická značka Vás dovede až k výletnímu zámečku Sokolí hnízdo, nad kterým se nachází kouzelné výhledy na skalní útvary, z nichž nejznámější a nejvyhledávanější je Pravčická brána. Celou trasu doprovází také naučná stezka Okolím Pravčické brány s množstvím informačních cedulí. Na parkovišti v osadě Mezní Louka se vydejte po modré turistické značce, která Vás dovede k rozcestí Divoké soutěsky a po žluté turistické značce do údolí říčky Kamenice.

… a česká špagátová Niagára

Údolí říčky není průchozí a je nutné absolvovat turisty vyhledávanou plavbu Divokou soutěskou. Plavba trvá cca 15 minut. Během ní Vás převozník seznámí s živými i zkamenělými obyvateli soutěsky. Následuje pěší část skalnatým údolím a 20 minutová plavba Edmundovou soutěskou. Plavba končí 2 km před Hřenskem. Skalnatým údolím říčky dojdete opět k červené turistické značce, po které se vydejte zpět do Hřenska. Túru lze zakončit v Hřensku, popřípadě opět na druhém břehu Labe, kde lze využít vlakového spojení.

NÁROČNOST:

Výrazná převýšení, v závislosti na zvoleném úseku vhodné i pro rodiny s dětmi.

TERÉN:

Převažují lesní cesty. Divoká soutěska a Edmundova soutěska je přístupná pouze plavbou na loďce. 

TRASA:

Hřensko - (po červené) - Sokolí hnízdo - Pravčická brána - Mezní Louka - (po modré) - Rozcestí Divoká soutěska - (po žluté) - Divoká soutěska - Edmundova soutěska - Hřensko

JAK SE DOSTAT NA TRASU:

Vlakem z Děčína do Schöny a přívozem na druhý břeh do Hřenska. Lze využít i autobusovou linku 434 z Děčína do Hřenska. V závislosti na splavnosti řeky Labe je také v provozu lodní linka 902 z Děčína do Hřenska. Více informací o spojích na Doprava Ústeckého kraje.

HŘENSKO
  • Přívoz Schöna - Hřensko
  • Kostel sv. Jana Nepomuckého
  • Historický objekt bývalé plynárny
  • Janovská vyhlídka
VÝLETNÍ ZÁMEČEK SOKOLÍ HNÍZDO
PRAVČICKÁ BRÁNA
DIVOKÁ SOUTĚSKA
EDMUNDOVA SOUTĚSKA